Rozwój startupów w Polsce Wschodniej

Dotacje unijne dla firm

W Polsce Wschodniej nowe firmy mają szansę na uzyskiwanie dofinansowania na rozwój oraz sprzedaż innowacyjnych produktów albo usług. W ramach projektu uzyskać można z UE nawet około 800 tysięcy złotych. Mamy ogłaszane specjalne konkursy, które skierowane są do nowych firm z terenu Polski Wschodniej i wydaje się, że te przygotowywane propozycje rzeczywiście dobrze się sprawdzą.

Młodzi przedsiębiorcy z terenu wschodnich województw mogą obecnie starać się o pieniądze na rozpoczęcie własnej działalności i jednocześnie również na dofinansowanie pierwszego etapu sprzedaży. W sumie dostępnych będzie ponad 65 mln złotych. Program jest kierowany do małych oraz średnich firm, które chcą tworzyć opracowany koncepcyjnie produkt, który powinien się dobrze sprawdzać.

Fundusze europejskie

W ramach dostępnych konkursów o środki mogą się starać nowe firmy, które są gotowe do tego, by wejść na rynek z produktem przygotowanym wcześniej. Aby to wsparcie uzyskać będzie trzeba mówić między innymi o wydatkach kwalifikowanych co ma istotne znaczenie dla firm. Do takich wydatków zaliczyć można zakup usług doradczych, eksperckich czy wynagrodzenie pracy personelu, który zajmuje się projektem. Trzeba pamiętać, że są tutaj wymagania i minimalnie wartość projektu to 50 tysięcy złotych a maksymalnie 800. Można uzyskać średnio dofinansowanie na 85% kosztów kwalifikowanych.

Dofinansowanie unijne

Do tej pory nie mieliśmy takich możliwości, jeśli chodzi o wsparcie młodych przedsiębiorców. Nie było projektów na taką właśnie skalę w naszym kraju. Dlatego ten właśnie konkurs traktować można jako pilotaż z budżetem około 20 mln euro. Po dokonaniu ewaluacji i wprowadzeniu zmian będzie można mówić o kontynuacji wsparcia. Dofinansowania unijne zakładają, że do Polski Wschodniej trafi nawet około 180 mln Euro dla nowych, małych firm, które chcą się rozwijać. Ministerstwo rozwoju podkreśla, że to te nowe projekty, które są dostępne tworzy się w taki sposób, by wspierać te firmy, które mają coś nowego do wprowadzenia na rynek.

Innowacyjny biznes

Projekty unijne

Ministerstwo Rozwoju stara się podkreślać, że obecnie największym wsparciem mogą się cieszyć przedsiębiorcy młodzi, którzy mają pomysł na innowacyjny biznes i dzięki temu mogą wprowadzić na rynek coś nowego. Rozwój startupów to jedyny taki konkurs w bieżącym roku dla nowych firm, które dopiero rozpoczynają swoją działalność, dlatego warto się tą propozycją zainteresować. Obecnie dostępne mamy trzy platformy startowe, do których będzie się można zgłaszać Hub of Talents – Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, TechnoparkBiznesHub – Kielecki Park Technologiczny oraz Connect – Lubelski Park Naukowo-Technologiczny.

Autor

Rafał Kwiecień

Redakcja szkola-lukasz.pl

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@szkola-lukasz.pl

Skorzystaj z naszego doświadczenia związanego ze wsparciem i rozwojem firm

Jak przygotować wniosek o dotacje unijne?
Jakie warunki trzeba spełniać ubiegając się o dofinansowanie?
W jaki sposób rozwinąć swój biznes?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko na naszym portalu