Spulchnianie gleby na wiosnę

Jeżeli zależy nam na tym, aby w naszym ogrodzie rosły piękne kwiaty, krzewy i warzywa, a trawnik nienagannie się prezentował, musimy zadbać o właściwą strukturę gruntu. Jednym z istotniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest spulchnianie gleby. Jakich narzędzi potrzebujemy, aby wykonać tę czynność?

Glebogryzarka

Spulchnianie gleby to zabieg pozwalający na rozluźnienie jej struktury. Jest to korzystne, gdyż ułatwia wnikanie do gruntu wody, tlenu i składników odżywczych, dzięki czemu rośliny zyskują optymalne warunki do rozwoju. Zazwyczaj zabieg ten wykonujemy ręcznie, kopiąc ziemię szpadlem lub motyką.

Jeśli jednak mamy duży ogród wykorzystanie narzędzi ręcznych mija się z celem, gdyż wymaga ono dużego wysiłku i zabiera sporo czasu. W takiej sytuacji lepiej wykorzystać glebogryzarkę.

Glebogryzarka to urządzenie, które służy do spulchniania i wyrównywania gleby. Co więcej, odchwaszcza grunt i napowietrza go. Dzięki niej przygotujemy podłoże pod uprawę roślin i warzyw. Sprzęt ułatwia również założenie trawnika.

Wybierając urządzenie, zwróćmy uwagę przede wszystkim na to, jak będziemy je wykorzystywać. Jeżeli:

 • ma ono pracować na dużej, otwartej przestrzeni – optymalnym wyborem będzie glebogryzarka z tylnym urządzeniem roboczym i nożami przeciwbieżnymi lub z przednim urządzeniem roboczym. Co więcej, musi być to sprzęt charakteryzujący się dużą mocą i dużą szerokością pracy,
 • zależy nam na wszechstronności urządzeni – wówczas warto kupić glebogryzarkę wyposażoną w przednie urządzenie robocze, do której można dołączyć także inne narzędzia, takie jak brony pazurowe, obsypnik czy też krawędziarkę. W ten sposób będziemy mogli wykorzystać glebogryzarkę także do innych prac pielęgnacyjnych w ogrodzie,
 • w ogrodzie mamy do czynienia z wieloma mniejszymi grządkami i rabatami – w takim wypadku glebogryzarka powinna być wyposażona w uchwyty lub koła transportowe, co ułatwi manewrowanie pomiędzy rabatami,
 • chcemy mieć optymalną kontrolę nad maszyną – wówczas warto zadbać, aby glebogryzarka miała bieg wsteczny.

Warto wiedzieć, iż glebogryzarki z tylnym urządzeniem roboczym są odpowiednie do wzruszania ubitej ziemi, na przykład w celu rekultywacji trawnika. Doskonale spulchniają ziemię. Z kolei glebogryzarki wyposażone w przednie urządzenie robocze będą doskonałym wyborem do mniej zaawansowanych prac. Za ich pomocą z łatwością przygotujemy grunt po grządki i rabaty.

Wertykulator

Innym urządzeniem, które może nam posłużyć do spulchniania ziemi jest wertykulator. Za jego pomocą pionowo nacinamy darń, pozbywając się w ten sposób obumarłych roślin i chwastów. Sprzęt nie tylko usuwa filc, ale również sprawia, że gleba staje się nieco luźniejsza, a tlen, woda i składniki odżywcze łatwiej przedostają się do podłoża. Wszystko to sprawia, że estetyka trawnika ulega poprawie.

Wybierając wertykulator, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, w tym przede wszystkim:

 • rodzaj napędu,
 • szerokość robocza,
 • głębokość robocza,
 • moc,
 • waga,
 • użyteczne dodatki,
 • renoma producenta.

Dzięki analizie powyższych czynników na pewno znajdziemy urządzenie, które będzie odpowiadało naszym potrzebom.

Spulchnianie gleby to ważna czynność pielęgnacyjna, jeżeli zależy nam na posiadaniu zadbanego ogrodu. Dzięki zabiegowi podłoże ma luźniejszą strukturę, przez co lepiej wchłania składniki odżywcze, wpływające na prawidłowy rozwój roślin. Aby jednak spulchnianie gleby przebiegało sprawnie, konieczne jest użycie odpowiednich narzędzi, takich jak wertykulator lub glebogryzarka.

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Bartosz Kruczyński

Redakcja szkola-lukasz.pl

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@szkola-lukasz.pl

Skorzystaj z naszego doświadczenia związanego ze wsparciem i rozwojem firm

Jak przygotować wniosek o dotacje unijne?
Jakie warunki trzeba spełniać ubiegając się o dofinansowanie?
W jaki sposób rozwinąć swój biznes?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko na naszym portalu