Jak mądrze przygotować wniosek o dotację unijną?

Dotacje unijne dla firm – sztuka tworzenia wniosków

Gdy mamy do czynienia z wnioskiem o dotację z UE, powinniśmy pamiętać, że wniosek taki może być tworzony na przynajmniej kilka sposobów. Na pierwszy plan wysuwa się, oczywiście, zlecenie tak rozumianego zadania firmie o odpowiednich kwalifikacjach. Można podjąć się też tego zadania samodzielnie, choć warto mieć świadomość tego, że nie jest to najłatwiejsze wyzwanie, wymaga przy tym zarówno pewnej wiedzy, jak i czasu.

Niełatwa walka o fundusze europejskie

Pierwszym krokiem podczas prac prowadzących do stworzenia wniosku jest zapoznanie się z dokumentacją. Istnieją przy tym szczegółowe wytyczne, które odnoszą się do poszczególnych programów unijnych, branie ich pod uwagę jest przy tym naszym obowiązkiem. Nie można też zapominać o tym, że każdemu programowi przyświeca pewien cel, jego pomijanie we wniosku nie gwarantuje więc jego pomyślnego rozpatrzenia. Innym problemem związanym z samodzielnym pisaniem wniosku jest czasochłonność tego rodzaju procederu. Może się to nam dawać we znaki między innymi dlatego, że terminy najczęściej są dość ograniczone. Jeśli więc planujemy pracę nad wnioskiem, im wcześniej ją rozpoczniemy – tym lepiej.

Dofinansowanie unijne – skazani na trudności?

Dość poważnym problemem dającym o sobie znać podczas pisania wniosku unijnego jest ten, który odnosi się do naszej rzeczywistej wiedzy. Na poziomie deklaracji trudno o osoby, które nie wiedzą, jak pisać wnioski o wsparcie finansowe z UE. Sytuacja zaczyna się jednak komplikować, gdy musimy przejść do konkretnych działań. Wniosek wymaga przecież bardzo dokładnego przedstawienia sytuacji, w jakiej się znajdujemy, a także działań, jakie zamierzamy podejmować. W innym wypadku dofinansowanie przypadnie komu innemu.

Wniosek o dotacje

Projekty unijne i ich zasady

Jeszcze przed rozpoczęciem przygotowania wniosku należy zastanowić się nad tym, na jakim efekcie nam najbardziej zależy. Choć wydaje się to czymś naturalnym, okazuje się, że nie wszyscy sprawdzają, czy mają taką działalność, na którą rzeczywiście przysługuje wsparcie. Na szczęście, Unia Europejska przygotowuje szereg projektów. Jeśli poświęcimy im odpowiednio wiele uwagi, najprawdopodobniej szybko odnajdziemy ten, który spełni nasze oczekiwania.

Autor

Bartosz Kruczyński

Redakcja szkola-lukasz.pl

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@szkola-lukasz.pl

Skorzystaj z naszego doświadczenia związanego ze wsparciem i rozwojem firm

Jak przygotować wniosek o dotacje unijne?
Jakie warunki trzeba spełniać ubiegając się o dofinansowanie?
W jaki sposób rozwinąć swój biznes?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko na naszym portalu