
Niniejszy drugi komunikat prasowy: Prawo rynku wewnętrznego (NADMI) poświęcony jest swobodnemu przepływowi pracowników, a w szczególności urzędników służby cywilnej.
W ramach swobodnego przepływu osób pracownicy korzystają z bardziej korzystnych przepisów dotyczących prawa pobytu oraz w bardziej kompleksowy sposób z zasady równego traktowania z obywatelami przyjmującego państwa członkowskiego. TSUE skrupulatnie czuwa nad przestrzeganiem zasady równego traktowania oraz zakazu bezpośredniej i pośredniej dyskryminacji w zakresie zatrudnienia i warunków pracy. Orzeczenia analizowane w niniejszej nocie informacyjnej dotyczą kwestii ograniczeń w swobodnym przepływie urzędników służby cywilnej posiadających specjalny status w państwach członkowskich. Obecnie zarówno krajowe, jak i lokalne służby cywilne państw członkowskich zostały otwarte dla pracowników z innych państw, ale nadal istnieją ograniczenia tej swobody przepływu. Podczas gdy przyjmujące państwa członkowskie są często skłonne do nakładania ograniczeń na swobodny przepływ pracowników, wybrane orzeczenia ilustrują, w jaki sposób państwa członkowskie pochodzenia utrudniają swobodny przepływ urzędników służby cywilnej. Trzy wyroki dotyczą dyskryminacji odwrotnej w zakresie emerytur krajowych urzędników służby cywilnej w związku z korzystaniem przez nich ze swobody przemieszczania się w innym państwie członkowskim lub nawet w instytucji europejskiej. Świadczą one o gospodarczych i społecznych korzyściach płynących ze swobodnego przepływu urzędników służby cywilnej w Unii Europejskiej, zgodnie z art. 45 TFUE.
Dowiedz się więcej na http://vamp.com.pl/,
Autor

Joanna Guzy
Redakcja szkola-lukasz.pl
Zobacz również
Polecamy
Najnowsze
Kształcenie w miejscu pracy dla osób niepełnosprawnych
Uczenie się w miejscu pracy (Work-based learning - WBL) to strategia edukacyjna, która zapewnia uczniom możliwość zdobycia doświadczenia... [...]