DOTACJE W PROGRAMACH REGIONALNYCH I OGÓLNOPOLSKICH

Dotacje unijne dla firm

Dotacje podzielić można na programy regionalne oraz ogólnopolskie. Jeśli chcemy spojrzeć na nie nieco łatwiej będzie można powiedzieć właśnie, że będą się one dzielić na szczeblu krajowym oraz regionalnym. Dotacje w krajowych programach są dostępne w całym kraju, natomiast regionalne przygotowane są pod kątem konkretnych regionów. Jeśli chodzi o wsparcie regionalne można się o nie starać wyłącznie w momencie, gdy swoją formę działania będzie się miało na tym terenie, gdzie dany program będzie przygotowywany.

Co do zasady zakłada się, że projekty unijne kierowane są w taki sposób, by stawiać na bardziej zaawansowane rozwiązania, które mają unowocześniać jakąś branżę. Jednocześnie te regionalne są mniej zaawansowane i najczęściej te wymogi w krajowych programach są dużo trudniejsze do spełnienia niż w regionalnych.

Fundusze Europejskie

Chcąc wybrać dla siebie dobry konkurs trzeba będzie sprawdzić jakie są warunki danych programów. Należy brać pod uwagę również to jakie są działania przez nas realizowane. W ten sposób można skutecznie ocenić własną firmę i sprawdzić na jaki rynek jest ona lepiej przygotowana i gdzie będzie można podjąć istotne dla rozwoju działania. Duże znaczenia ma również to jak duże środki będą potrzebne. Mamy duże inwestycje, które będzie można realizować w ramach tych programów również o charakterze regionalnym.

Program rządowy

Dofinansowanie unijne

Trzeba uprościć tą organizację dotacji unijnych w naszym kraju i będzie można powiedzieć, że są one na ogólnokrajowym i regionalnym szczeblu. Dotacje w ramach programów ogólnopolskich dostępne są dla podmiotów z całej Polski natomiast dofinansowania regionalne dla firm, które działają na konkretnym rynku, którego dany produkt będzie dotyczył i jest do niego dedykowany.

Z założenia programy ogólnopolskie kierowane są w stronę projektów o wyższej wartości oraz bardziej zaawansowanych niż w przypadku projektów, które mogą korzystać ze środków w ramach programów regionalnych. W przypadku każdej firmy konieczne jest podjęcie indywidualnych działań, dzięki którym możliwa będzie ocena tego programu, który w danym przypadku będzie dedykowanym. Korzystając z tych programów musimy pamiętać jak bardzo ważne jest to dopasowanie.

Autor

Joanna Guzy

Redakcja szkola-lukasz.pl

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@szkola-lukasz.pl

Skorzystaj z naszego doświadczenia związanego ze wsparciem i rozwojem firm

Jak przygotować wniosek o dotacje unijne?
Jakie warunki trzeba spełniać ubiegając się o dofinansowanie?
W jaki sposób rozwinąć swój biznes?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko na naszym portalu