Kiedy trzeba zwrócić dotacje unijne?

Wiele osób zastanawiających się nad ubieganiem się o dotacje unijne nie ukrywa, że ma szereg wątpliwości związanych z nimi. Najpoważniejsza dotyczy tego, czy wsparcie tego rodzaju otrzymuje się na zawsze, czy też w pewnym momencie pojawi się konieczność jego zwrócenia. Okazuje się, że co do zasady jest to pomoc bezzwrotna, w pewnych okolicznościach jednak dochodzi do zmian.

Dotacje unijne dla firm a warunki umowy

Z koniecznością zwrotu dotacji mamy do czynienia między innymi wówczas, gdy otrzymaliśmy już odpowiednie środki, a jednak nie spełniamy podpisanej przez siebie umowy. Umowa dotycząca dofinansowania jest dokumentem szczegółowym, w którym możemy zapoznać się z warunkami, które należy wypełnić, aby pomoc stała się bezzwrotna. Jest to kwestia ważna, warto więc przeanalizować ją jeszcze przed decyzją o skorzystaniu z dotacji.

Kiedy należy zwrócić fundusze europejskie?

Innym przypadkiem, w którym zwrot środków z UE staje się koniecznością jest ten, gdy dochodzi do ich wydania w sposób inny niż zgodnie z przeznaczeniem. Zasady w przypadku środków dla firm są na ogół przedstawione w formie refundacji, jeśli więc nie kupimy tego, co niezbędne firmie – nie możemy liczyć na zwrot pieniędzy.

Regulamin dotacji

Dofinansowanie unijne w szczególnych okolicznościach

W pewnych okolicznościach możemy mówić o możliwości uzyskiwania dotacji – najczęściej dzieje się tak, gdy zyskujemy pieniądze jeszcze przed realizacją inwestycji. W takim momencie możemy próbować zmienić ich przeznaczenie, musimy jednak liczyć się z tym, że udowodnienie konieczności zmiany zakupu jest bardzo trudnym zadaniem.

Projekty unijne dla młodych przedsiębiorców

Ze zbliżoną sytuacją mamy do czynienia wówczas, gdy chcemy założyć firmę i korzystamy w tym celu z projektów unijnych. Również wówczas otrzymane przez nas pieniądze muszą być rozliczone, co sprawia, że kwestie związane z ich wydawaniem powinny być poddawane szczególnej analizie. Jeśli nie rozliczymy wydatków, jakich dokonaliśmy, szybko okaże się, że UE będzie się od nas domagała zwrotu środków, które nam przekazała. Pojawi się wówczas istotny problem, tego rodzaju incydent może bowiem zmniejszyć nasze szanse w przypadku kolejnych wniosków o dofinansowanie. Na szczęście, przestrzegając prawa unijnego, środków takich nie trzeba zwracać.

Autor

Joanna Guzy

Redakcja szkola-lukasz.pl

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@szkola-lukasz.pl

Skorzystaj z naszego doświadczenia związanego ze wsparciem i rozwojem firm

Jak przygotować wniosek o dotacje unijne?
Jakie warunki trzeba spełniać ubiegając się o dofinansowanie?
W jaki sposób rozwinąć swój biznes?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko na naszym portalu