Dotacje unijne na projekty z zakresu inwestycji w energię odnawialną - OZE cz I

W sejmie cały czas mamy dyskusję o tym jakie zmiany są konieczne w ramach ustawy o OZE. Jednocześnie jednak ważą się również losy dotacji z UE na projekty jakie będą z tym się wiązać. wiadomo, że zmieniać się będzie kierunek wsparcia unijnego. Na bezzwrotną pomocą mogą liczyć wyłącznie duże firmy a także przedsiębiorcy z MŚP, którzy przez takie inwestycje mają budować większa efektywność energetyczną z wykorzystywania energii na własny użytek produkowanej.

Na tą chwilę mieliśmy wiele takich firm, które nadwyżki produkowanej energii sprzedawały. Obecnie mechanizm wsparcia jaki funkcjonuje dla takich producentów opiera się na zielonych certyfikatach. Nowa forma zakłada zmieniający się system aukcyjny, w którym będzie trzeba deklarować kwotę, za którą potem będzie się chciało stworzyć energię. Zmiana w przepisach ma sprawić, że takie deklaracje będą stawiane na 15 lat do przodu. Dzięki pozyskanym środkom można by oferować zdecydowanie niższą cenę energii niż konkurencja. Dlatego mogłoby dojść do sytuacji, w której to zaburzenie rynku okazałoby się rzeczywiście znaczące.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej już deklarował ograniczenia dotowania dla dużych projektów, które są nastawione na produkcję i sprzedaż, ponieważ w ten sposób chodzi o ochronę cen aukcyjnych. Zachowanie odpowiedniego poziomu konkurencyjności w zakresie energii odnawialnej wymaga redukowania dotacji na inwestycje dotyczące produkcji energii.

Produkcja energii

Nie sprzedawaj – korzystaj!

Zmiany w ustawie dotyczącej OZE nie mają oznaczać ograniczeń dla tych, którzy chcą inwestować w systemy odnawialnych źródeł dla własnego użytku. Ustawodawca ma tutaj dla nas alternatywne rozwiązanie, które ma polegać na tym, że będą wspierane przedsięwzięcia, których celem ma być większą efektywność energetyczna firmy.

Takie działanie ma również inne korzyści, będzie między innymi wpływać na dywersyfikację źródeł odnawialnych i sprawi, że wzrośnie niezależność energetyczna firm. Będzie można oczekiwać, że więcej będzie również inwestycji w OZE. Jesteśmy również do tych inwestycji zobowiązani przez wymogi jakie są stawiane w ramach UE. Oprócz tego mamy również specjalny Krajowy Plan Działania, który również wspiera ten temat.

Autor

Rafał Kwiecień

Redakcja szkola-lukasz.pl

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@szkola-lukasz.pl

Skorzystaj z naszego doświadczenia związanego ze wsparciem i rozwojem firm

Jak przygotować wniosek o dotacje unijne?
Jakie warunki trzeba spełniać ubiegając się o dofinansowanie?
W jaki sposób rozwinąć swój biznes?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko na naszym portalu